• Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle

Adresa:

Nováčany 145

044 21

Košice-okolie

Slovensko

BIO Farma Zlatý Hýľ

BIO Farma Zlatý Hýľ je  agroturistické centrum s kvalitnými službami a rôznymi formami využitia; vzdialené len 16km od Košíc.  Od roku 2006 je farma zaradená do programu ekologického poľnohospodárstva a hospodári na výmere 520ha pôdy, kde sa primárne zameriava na živočíšnu výrobu. 

Naša vízia je ponúknuť nezabudnuteľnú skúsenosť agroturizmu v ekologickej kvalite v regióne Slovenského Rudohoria. Ponúkame Vám nielen náhľad do typického života na farme, možnosť ochutnať naše čerstvé BIO produkty, zážitok z blízkosti našich zvieratiek ale aj nezabudnuteľný a kvalitný pobyt v útulnom penzióne. Medzi ďalšie služby patrí napríklad profesionálne kolkárske dráhy, bar,detské ihrisko, prehliadka farmy či ukážka dojenia našich ovečiek.

BIO Farma je súčasťou eko komplexu BIO Rezort Zlatý Hýľ, ktorý okrem iného zahŕňa aj Bio Hotel&Wellness vzdialený len 10 km od Bio Farmy. Napriek tomu, že hotel sa pre Vás v súčasnosti buduje, wellness&spa zóna je už k dispozícii a hostia nášho penziónu na farme môžu plne využívať všetky jej služby.  Tu si môžete prečítať viac o tom, čo pre Vás pripravujeme.

Príbeh 

O tom prečo sme Zlatý Hýľ

Raz dávno... už je tomu viac ako 777 rokov, v jednom lese pri krásnej lúke plnej púpav, černíc a šípok, kde rozvoniaval orgován, žilo veľa malých spevavých vtáčikov, ktoré sa nazývajú "Hýľ".

Veľa ľudí chodievalo do toho lesa na huby a medzi nim aj Štefan, ktorému sa tieto vtáčiky tak zapáčili, že si tam postavil chalúpku, do ktorej sa nasťahoval so svojou rodinou a dokonca si aj začal hovoriť

Štefan Hýľ.

Netrvalo dlho kým sa k Štefanovej rodine prisťahovali aj ďalší ľudia, až vznikla obec, ktorú nazvali Hýľov.

Štefanov syn Tomáš často pozoroval vtáčiky, ktoré tancovali všade navôkol, až v jeden deň uvidel jedného, na ktorom bolo niečo veľmi zvláštne. Keď k nemuv prišiel  bližšie, uvidel na jeho perí zlatý prášok...

Celú nasledujúcu noc nemohol Tomáš kvôli  Hýľovi so zlatým perím  ani oka zažmúriť.

Hneď ráno, keď začalo svitať, pozbieral tie najlepšie semienka, aby ich pripravil svojmu novému kamarátovi a rozhodol sa, že bude vtáčika celý deň nasledovať; aby zistil odkiaľ sa prášok na krídlach Hýľa vzal.

Vtáčik letel a Tomáš ho nasledoval; len čo si občas sadol aby si odpočinul; aj vtáčik k nemu priletel a pozobkal semienka, ktoré mu Tomáš pripravil. Po dlhej ceste nakoniec prišli k jednej jaskyni vedľa potoka, do ktorej keď Tomáš vstúpil, nemohol uveriť vlastným očiam:

Celá sa totiž trblietala od zlata...

Tomáš o jaskyni ihneď porozprával svojmu otcovi, s ktorým tam potom začali ťažiť zlato a stali sa z nich veľmi bohatí ľudia. Keď sa o tom dozvedel Kráľ, poslal im pomocníkov, ktorí sa pri zlatej jaskyni usídlili a tak vznikla obec Zlatá Idka. 

...Ale čo sa stalo s našim vtáčikom?...

Keď priletel k svojim, tí ho vyhnali, lebo pre jeho zlaté perie sa na nich nepodobal. Do jaskyne,kde sa chodil hrávať už tiež nemohol ísť, lebo tam bolo veľa ľudí, ktorí ťažili zlato. A tak sa usídlil na jednom krásnom, tichom mieste medzi Hýľovom a Zlatou Idkou, kde si vybudoval hniezdo, ktoré keď zbadala jedna samička, hneď sa do neho zaľúbila; a žili tam šťastne veľmi dlho a po nich aj ich deti a deti ich detí a žijú tam ich potomkovia až dodnes; a to miesto sa volá

Zlatý Hýľ.

Na tomto mieste sme pre Vás s láskou a s úctou k prírode vybudovali miesto oddychu, relaxu a niečoho oveľa viac na potešenie tela i duše...

Vítame Vás v BIO rezorte Zlatý Hýľ!